Trysky - Jakou dělají stopu?

trysky-ke-sprejum

Trysky ke sprejům se mezi sebou odlišují zejména rychlostí, tedy množstvím barvy která tryskou proteče a rozptylem, tedy jak širokou stopu vytvoří. Rozlišujeme tedy trysky rychlé/pomalé a široké/tenké. Zpravidla platí, že rychlé trysky jsou široké a pomalé trysky tenké, ovšem ne vždy to je 100% pravidlo.

To, jakou bude mí tryska stopu ovlivňuje rovněž tlak spreje (spreje s vyšším tlakem mají širší stopu) a také vzdálenost trysky od povrchu (čím větší vzdálenost, tím širší stopa), stejně tak rychlost tahu (rychlý tah zajistí tenčí stopu).

Většina barev ve spreji jsou samice, tedy hrdlo trysky zajíždí do ventilu spreje. Některé technické spreje, či efektové barvy mohou mít opačný systém, tedy že sprej je samec a hrdlo ventilu zajíždí do trysky.


 

Trysky Montana Level 1-6

Tato řada trysek je jednoduše rozeznatelná díky odstínů zelené barvy, který značí "světle zelená-střední zelená-tmavě zelená=tenká stopa-střední stopa-široká stopa". Tvar trysky zase rozlišuje rychlost stopy, takže ty se zúženým lůžkem na prst jsou pomalé a "klasický" tvar mají rychlé trysky. Level 1, tedy nejužší a nejpomalejší, je světle zelená se zúženým lůžkem a naopak tmavě zelená s klasickým tvarem je nejširší a nejrychlejší stopa, tedy level 6. 

 trysky-spreje

video VIDEO

 


 

Trysky pro tenkou stopu

Tyto trysky pouští ventilem zpravidla malé množství barvy, díky čemuž je možné docílit velmi jemných tahů, či pokrývat malé plochy. Barva je vypouštěna pomalu a práce s takovou tryskou je teda velice přesná. Často jsou tyto trysky označovány jako "skinny", či "outline".

1  

Pomalé trysky: Beige skinny / Level 1 / Flame cap / Super skinny / Skinny cream
Rychlé trysky: White needle / Purple needle

 

2

Pomalé trysky: Maclaim skinny / Aerosol art cap / Level 2
Rychlé trysky: Original cap

 

3

Pomalé trysky: Skinny banana 
Rychlé trysky: Lego cap / Red needle 

 

4

Pomalé trysky: Level 3
Rychlé trysky: Pocket cap

 

 

Tenké stopy lze však dosáhnout i s tryskami s rychlým průchodem barvy, k čemuž slouží tzv. "jehličkové/trubičkové" trysky, se kterými je nutné pracovat velmi rychle, či  tzv. "original" tryska, které dělá surovou stopu a je vhodná pro práci z větší dálky.

 


 

Trysky pro širokou stopu

Pro rychlé pokrytí větších ploch jsou vhodné široké trysky, které pouštějí barvu ventilem rychle a ve velkém množství, které je rozptýleno do kužele. Široké trysky nabízejí úsporu času při práci, avšak s větší spotřebou barvy. Často jsou tyto rychlé a široké trysky označovány jako "fat cap".

5

Pomalé trysky: New York fat

 

6

Rychlé trysky: Orange/black fat

 

8

Rychlé trysky: Orange fat

 

10

Rychlé trysky: Pink fat / Level 4

 

15 

Rychlé trysky: Level 5

 

17

Rychlé trysky: Astro fat

 

20

Rychlé trysky: Hardcore fat / Level 6 / Yellow fat

 


 

Trysky se speciální stopou 

Pro speciální efekty, lakýrnické práce, či atypické aplikace jsou k dispozici rovněž trysky s netradiční, speciální stopou, či vlastnostmi.

Tzv. "kaligrafické" trysky jsou používány rovněž při lakýrnických pracích, kdy narozdíl od klasických trysek, vytváří tyto trysky stopu s pevnou hranou. Při nastavení horizontálně je stopa široká a nízká, při vertikálním nastavení je potom stopa vysoká a tenká. Při práci tak zanechávají tyto trysky stopu s rovným zakončením tahu. K dispozici je tenká (bílá), střední (černá) a široká (červená) varianta této trysky.

 


 

Adaptéry

Zvlášťní kapitolou jsou nejrůznější adaptéry na spreje, díky kterým je možné docílit stop s rovnoběžnými linkami, či stop měnících odstín. Tyto adaptéry mohou barvu z jednoho, či dvou sprejů rozvést do několika trysek, díky čemuž vznikají skvělé efekty.


 

Stencil cap

Stencil cap je rovněž jakýsi adaptér, díky kterému je možné minimalizovat šířku stopy. Jedná se o předsádku samotné trysky, ve které je otvor propouštějící jen část z vystřikované barvy. To umožňuje docílit vlasových linek a nahradit tak práci s airbrushem, či fixem.